Slovo lékaře

Otevírací doba

Můj pohled na saunu.

Být pořád zdravý a svěží je sen každého z nás. Jak toho dosáhnout?

Jedním ze způsobů jak rychle odstranit fyzickou a psychickou únavu, je sanování. Je více typů saun, ale jediná správná pro správné saunáře je suchá sauna, které také říkáme finská. Kombinace vysoké teploty kolem 100 st . Celsia a suchého vzduchu má prokazatelně nejlepší efekt.

V čem nám může sauna pomoci? Těch věcí je několik, z nichž dvě jsou nejdůležitější a zcela jasně prokázány. Jde o účinek psychicky, který se projeví zlepšením nálady ,což je zvláště důležité v podzimních a zimních měsících. Sauna podobně jako sport vyvolává v mozku produkci endorfinů, což jsou dá se říci hormony štěstí a dobré nálady.

Druhým jednoznačným účinkem je zlepšení imunity. Opakovaný pobyt v horkém prostředí kombinovaný se studenou pramenitou vodou ve venkovním bazénu má účinek na odolnost těla větší než různé léky a vitamíny za tisíce korun.

Sauna dále zrychluje krevní oběh, čímž zlepšuje činnost srdce. Pro mně jako maratónského běžce má sauna velký význam v regeneraci po trénincích a maratónských závodem. Pokud se zkombinuje s dobrou masáží, je nejrychlejším zotavujícím prostředkem.

Kdo může do sauny? Finové říkají každý, kdo do ní dojde. Myslím , že tím myslí lidi zdravé, protože saunu je nutno chápat jako perfektní prevenci zdravotních potíží. Každý kdo má zdravotní problémy se musí o sauně poradit s lékařem.

A na závěr něco pro ženy. Další finské přísloví říká, že žena je nejkrásnější půl hodiny po sauně.

MUDr.Jiří Bizon
Kardiolog a absolvent 120 maratonů

Začínate se saunováním?

Naši partneři:

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít